Harmony Clean Flat Responsive WordPress Blog Theme

Kwestia odwrotnego obciążenia

Na czym polega odwrotne obciążenie?
Jak się okazuje jest to przerzucenie obowiązku rozliczenia podatku VAT z osoby sprzedającej na nabywcę towaru. Towary te zostały ściśle określone w liście znajdującej się w załączniku 11, który jest dołączony do ustawy o VAT, a z kolei lista usług, których dotyczy ta procedura, znajduje się w załączniku 14.

Odwrotne obciążenie można zastosować w sytuacji, gdy czynnym podatnikiem VAT jest zarówno sprzedawca, jak i nabywca, a także wówczas, gdy dostawa nie została objęta żadnym dodatkowym zwolnieniem.

Na fakturze, która wiążę się z odwrotnym obciążeniem, nie ma obowiązku zawierania informacji o tym, iż dany dokument ma właśnie taki status. Wiążę się to z tym, że mamy wówczas z nim do czynienia ze względu na zawierane dane, a nie ze względu na jego nazwę.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek zastosowania się do zasady odwrotnego obciążenia, mają obowiązek przygotowania informacji podsumowującej, która musi zostać złożona wraz z deklaracjami okresowymi. Informacja taka powinna zawierać dane takie, jak imię oraz nazwisko, a także NIP podatnika, który składa informacje. Tak samo należy owe informacje zgłosić na temat podatnika, który jest nabywcą towaru/usługi + łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług.