Czynności sprawdzające
Ordynacja podatkowa określa prawa i obowiązki podatnika oraz organu podatkowego, które obowiązują w toku czynności sprawdzających.
Jeśli podczas weryfikacji złożonej deklaracji organ podatkowy stwierdzi, że zawiera ona błędy, ma dwie możliwości rozwiązania problemu:
Organ podatkowy dokonuje korekty deklaracji poprzez naniesienie stosownych poprawek - może on tego dokonać jeśli zmiana kwoty rozliczenia nie przekracza 5000 zł. Skorzystanie z tego prawa przez wymieniony organ zobowiązuje go do przesłania korekty deklaracji, wraz z informacją jakie zmiany dokonano, podatnikowi.
Otrzymując korektę, w ciągu 14 dni, można się z nią zgodzić lub wnieść sprzeciw, który ją anuluje.
Organ podatkowy zwraca się do podatnika o dokonanie korekty, jeśli wartość zmiany kwoty rozliczenia w deklaracji przekracza 5000 zł. Ponadto należy wtedy złożyć wyjaśnienia, które wskażą przyczyny, z powodu których informacje podane w deklaracji są niezgodne.
Organ podatkowy może również zażądać złożenia wyjaśnień, jeżeli deklaracja jest niezgodna z ustalonymi regułami.
Podatnik, który nie złożył w ustawowym terminie deklaracji, może zostać wezwany do wyjaśnień oraz złożenia deklaracji, które w procesie czynności sprawdzających nie wyklucza nałożenia na podatnika mandatu.
Czynności sprawdzające mogą być też przeprowadzone, jeśli podatnik w deklaracji wskazał zwrot podatku - organ przeprowadza je w celu sprawdzenia zasadności zwrotu. W tym przypadku organ ma możliwość przedłużenia terminu zwrotu podatku w formie postanowienia. Na postanowienie przysługuje zażalenie, które można wnieść w ciągu 7 dni od jego otrzymania.