Harmony Clean Flat Responsive WordPress Blog Theme

Pożyczka pracownicza

W wielu zakładach pracy pracownicy mogą liczyć na formę wsparcia w formie pożyczki. Bardzo często nie jest ona oprocentowana, kwoty są atrakcyjne, a okres spłaty dogodny dla pracownika. Co więcej, zazwyczaj nie trzeba nawet pamiętać o ratach, ponieważ są one automatycznie potrącane z pensji danego pracownika.

Pożyczka pracownicza podlega pewnym regulacjom prawnym. Jej umowa musi być sporządzona na piśmie, w dwóch brzmiących w ten sam sposób egzemplarzach. Na dokumencie tym należy zawrzeć wysokość udzielonej pożyczki, okres kredytowania, wysokość miesięcznych rat, a także formę ich przekazywania pożyczkodawcy. Bardzo ważne jest uwzględnienie także wysokości oprocentowania, nawet jeżeli pracodawca nie wymaga odsetek. Kwestie te są niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa obu stronom umowy.

Jeżeli umowa zawierana jest pomiędzy osobami niepowiązanymi stosunkami pracy wówczas powoduje obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Do regulacji tego podatku zobowiązany jest pożyczkobiorca.

W przypadku umów zawieranych pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą nie powstaje obowiązek regulacji podatku od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to że żadna ze stron umowy nie musi płacić danego podatku. To ogromna zaleta tego typu pożyczki.

Środki na pożyczki pracownicze zazwyczaj pochodzą z funduszu pracowniczych świadczeń socjalnych.